Akné a kožní potíže

Akné a kožní potíže

Akné ve spojitosti se střevy

Jak je možné, že je akné tak často spojováno se střevy?

Mezi časté příčiny vzniku akné a kožních potíží dnes zařadíme ve spojitosti se střevy:

  • Syndrom propustného střeva
  • Hormonální nerovnováha
  • Léky
  • Stres
  • Špatná funkce orgánů
Syndrom zvýšené propustnosti střeva – Co to je?
Naše střeva mají fungovat jako štít před škodlivými látkami pro organismus. Oddělují toxiny ve střevech od zbytku těla a propouští jen určité látky. Nerovnováha bakterií může ale způsobit narušení střevní stěny – zlé bakterie totiž produkují látky, které mohou střevní stěnu narušovat a toxiny a další látky (nestrávené části potravy, lepek, škodlivé bakterie, viry) se mohou dostávat do těla.  Tento stav se nazývá syndrom zvýšené propustnosti střev.

Pokud se toxický odpad ze střev dostane do krevního oběhu, vyvolá to reakci imunitního systému – zánět. Syndrom rozšiřuje zánět do celého těla. Pokud se tento problém nezačne včas řešit, pak se potíže mohou zhoršovat.

Halvní příznaky: Dysbióza
Dysbióza = Nerovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech.
Projevy dysbiózy: Únava, akné, ekzém, potravinové alergie, bolesti kloubů, autoimunitní onemocnění, zpomalený metabolismus,…
S tímto syndromem se potýká miliony lidí – ve většině případů o tom ani nevědí.
Ne vždy lze hovořit o propustnosti střeva. I ,,pouhý” neoptimální stav naší střevní mikroflóry může vést k podráždění a zánětu, které se mohou projevit i na zdraví pleti a akné. Udržení ,,hodných” bakterií, které žijí na povrchu kůže, jsou klíčem k udržení problémů, jako je ekzém, růžovka, akné a lupénka pod kontrolou.Další a častou příčinou akné může být hormonální nerovnováha, kterou též lze řešit skrz střeva a doplnění potřebných složek pro hormonální stabilitu.Zdravý člověk se silným imunitním systémem a vyváženou střevní mikroflórou má schopnost udržet patogeny („špatné“ bakterie) na uzdě. V opačném případě se pleť sama patogenům nemůže bránit.

Přítomnost dobrých bakterií je jedním z hlavních klíčů.Právě proto často při léčbě akné nijak nepomáhá užívání antibiotik, kortikoidů, která pleť zbaví jak „zlých“, tak  „hodných“ bakterií.

První efekt je často velmi dobrý, ale často také následuje zklamání, kdy se akné v ještě horší intenzitě vrátí. Toto akné je navíc složitější léčit, protože se stává vůči účinku antibiotik a léčiv rezistentní.

Jak podpořit ,,hodné” bakterie?

  • Aplikace probiotik může zlepšit stav pokožky tím, že tyto „hodné“ bakterie dodá, stimuluje jejich aktivitu a navíc působí proti bakteriím, které způsobují akné.
  • Dále pak snížení konzumace cukru, kravského mléka, lepku a lektinu. Především při vnímané přecitlivělosti na tyto potraviny.
  • Snížení chronického stresu, který obsahuje imunitní systém a narušuje schopnost těla bránit se proti cizím látkám.
  • Snížení častého užívání léků.

 

Zdroje: náhledový obrázek – @evinator,  Texty: Vlastní s použitím literatury, Literatura: Zdravé střevo – David Frej, Jiří Kuřach